YÜKSEK SICAKLIĞA DAYANIKLI
KARBON GRAFİT KOMPOZİT POMPA

SGL GROUP
SGL 50 yıldan fazla bir süredir DIABON Grafitten 200 C sıcaklığa kadar en aşındırıcı ortamlara dayanabilen güvenilir pompalar üretmektedir.

ISO 2858 standardında pompalar yüksek termal kararlılığa sahip aşınmaya ve korozyona karşı dirençli ve büyük debilere varan geniş bir model çeşidine sahiptir.

DIABON grafiti santrifüj ve axial pompalar ağır endüstriyel çalışma şartlarında hem yüksek güvenilirlik hem de uzun servis aralıkları açısından termoplastik (fluoro plastik) pompalara karşı tartışmasız teknik bir alternatif sunuyor.

Kimya endüstrisinde çalışan herhangi bir pompa operatörü bazen plastik pompaların (PP, PEHD, PVDF, PTFE, PFA) uygulama sınırları ile karşı karşıya kalacaktır. Hem komple plastik hem de içi plastik astar kaplı pompaların ömrü transfer edilen akışkanın sıcaklık, basınç, aşındırıcılık ve erozifliğindeki artış ile azalır.
Plastiklerin çok yüksek genleşme katsayılarının yanısıra, termoplastik davranışı nedeniyle dönen ekipmanların tasarımında toleransların izin vermesi zor olmaktadır. Sonuç olarak kimya endüstrisindeki fabrikalarda meydana gelen bir servis ömrü kısalmış plastik pompanın başarısızlık hikayeleri termoplastik pompalara güvenilirliği azaltmıştır. PTFE veya PFA astarlı pompalar bile akışkanın sıcaklığı 140 C yi aştığında mekanik karakteristik özelliklerini kaybeder.
  Bu problemlerin üstesinden gelebilmek için SGL Proses Teknolojileri DIABON markası adı ile kompozit bir malzeme geliştirdi. Karbon Grafit ve Fenolik Reçine birleşiminden oluşan bu malzeme, mükemmel korozyon direnci, termal kararlılık ve mekanik mukavemete sahiptir. Aslında kimyasal korozyon direnci en aşındırıcı ortamlarda bile sınırsızdır.
  DIABON grafit Hidroklorik asitin herhangi bir konsantrasyonu, Klorlu bileşikler, Sülfürik Asit, Fosforik Asit ve Asitleme Likörleri de dahil olmak üzere Asitlerin büyük bir çoğunluğuna dirençlidir.
DIABON 200 C gibi yüksek sıcaklıklardaki AGRESİF ORTAM lara bile kolayca dayanır.

  DIABON GAZLARDAN VE SIVILARDAN ETKİLENMEZ, GEÇİRGENLİĞİ NEREDEYSE SIFIR DIR.

KARBON GRAFİT POMPALAR

KARBON GRAFİT POMPA
1- Santrifüj Gövde DIABON kütük blok tan işlenir ve mekanik tesisatın gerilim kuvvetlerini emen iki metal plaka arasına sıkıştırılır.
Aşırı aşındırıcı uygulamalar için Salyangoz Gövde seramik bir kaplama ile korunabilir veya DURABON dan imal edilebilir.

2- Karbon Grafit Çark: Tek bir DIABON grafit blokundan işlenir. Arka kanatçıklar ve devridaim delikleri, mil contasında basınç azaltma ve rulmanlar üzerindeki eksenel itme kuvvetinin dengelenmesine izin verir.
Metalik şafta dişli ve çimentolanan pervaneler, dönme zorunluluğundan bağımsız olarak sorunsuz rotor torku iletimine izin verir.
Katılar içeren sıvılarda kullanım için çark, erozyona ve aşınmaya karşı direncini önemli ölçüde artırmak için bir seramik kaplama ile korunabilir veya DURABON'dan yapılabilir
.

3- Salmastra muhafazası DIABON Grafit bloktan yapılır.

4- Rulman Yatakları yüksek performans için dizayn edilmiştir. Rulman muhafazası dökme demirden yapılmıştır ve maksimum sağlamlık için tasarlanmıştır. Yataklar arasındaki mesafe, mil sapmasını sınırlamak ve mekanik salmastraya uzun ömür sağlamak için maksimize edilmiştir. Ayrıca, pompa millerimiz ISO 2858'in öngördüğünden çok daha serttir ve en yüksek performansı sağlar. Pompayı birleştiren civatalar kromlu paslanmaz çeliktir.
   Karbon matrisi sayesinde kompozit malzeme çok düşük termal genleşme katsayısına sahiptir. Bu özellik hareketli, döner ekipmanlar arasındaki toleransların çok düşük olması sabit bir seviyede Yüksek hidrolik performans sağlanması için ideal bir özelliktir. Aynı zamanda çark ve gövde arasındaki dahili sirkülasyonu sınırlar.
Filament sarma yöntemi ile uygulanan opsiyonel bir karbon fiber takviye ile optimize edilen tasarım ile materyalin basınç dalgalanmaları gibi aşırı mekanik zorlamalara karşı 16 Bar dan 25 Bar a kadar dayanmasını sağlar.
   Yüksek oranda katı partikül içeriğine sahip aşındırıcı ortamlar için, amorf karbona dayanan özel bir kompozit malzeme olan DURABON'u geliştirdik.
Laboratuarda yapılan kumlama testleri, bu yeni malzemenin SERAMİK benzeri, ancak KIRILGAN OLMAYAN bir sertlik seviyesine sahip olduğunu göstermiştir.
Bu malzemeden üretilen pompalar, en aşındırıcı ortamlarda bile üstün abrassion direncine sahiptir.
  Büyük çaplı partikül içeren uygulamalar için, 50 mm'ye kadar serbest geçişe izin veren ve 150 m3 kapasiteye kadar tasarlanmış bir dizi VORTEX POMPA tedarik etmektedir.

DIABON - DURABON

ÖZEL ALAŞIM PROSES POMPALARI

Titanyum, Hastelloy C, Zirkonyum, Nikel Alaşım, İnconel, Monel
EGZOTİK METALLER
Kimya endüstrisi için gerekli olan metalik pompalar kritik çalışma koşullarına uyarlanmalıdır:

Yüksek korozif akışkanlar, yüksek termal ve mekanik stres. Yüksek kaliteli egzotik metaller, yıllardır geliştirdiğimiz sofistike tekniklerle işlenir.

Egzotik metallerin seçimi, çoğunlukla process fluid tecrübesiyle yaratılan  kimyasal dayanım tablosu ile yönetilir.

Titanyum, zirkonyum veya nikel alaşımlarında (Hastelloy B veya C, Monel, İnconel vb.) Yüksek kaliteli pompalar üreten uzmanlığa sahiptir.

Klor alkali işlemleri için Titanyum pompalar (tuzlu su, sodyum hipoklorit veya kostik soda, hepsi de klorlu ortamdır.)

Kostik soda konsantrasyonu birimleri için Nikel pompalar.

Organik asitler için Zirkonyum pompalar (Asetik Asit, formik asit, vb.)

Aşırı korozif ortamlar için Hastelloy pompalar.

MANYETİK SÜRÜCÜLÜ POMPA